ELFD38120
Manufacturer
Socapex (Amphenol Pcd)
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK HDR 38POS 90DEG 5MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
ELFD38120 PDF
Type Description
Series:ELFD
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions:38
Positions Per Level:19
Number of Levels:2
Pitch:0.197" (5.00mm)
Header Orientation:90°, Right Angle
Plug Wire Entry:-
Termination Style:Solder
Mounting Type:Through Hole
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:15 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:-
Wire Gauge or Range - mm²:-
Color:Black
Operating Temperature:105°C
Contact Mating Finish:Tin
Features:Interlocking (Side)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
NC0772800000G
NC0772800000G
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5MM
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.81MM
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM
70159
BIT TORX TR T40S 0.98" 2/PK
ERJ-S12F2R94U
ERJ-S12F2R94U
RES 2.94 OHM 1% 3/4W 1812 SMD
ELFD38120
ELFD38120
TERM BLOCK HDR 38POS 90DEG 5MM