
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | EDSTL955 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) |
| Number of Positions: | 11 |
| Positions Per Level: | 11 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | - |
| Mounting Type: | Solder |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | - |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | - |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 105°C |
| Contact Mating Finish: | - |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of EDSTL955/11-OE is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5.08MM
TERM BLOCK HDR 18POS 90DEG 5MM
TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG 5MM
RES ARRAY 13 RES 510 OHM 14SOIC
XTAL OSC VCXO 364.8000MHZ HCSL
SERVOMOTOR 7.4V HD DIGITAL GIANT
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5MM