
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | OSTOQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 16 |
| Positions Per Level: | 16 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.295" (7.50mm) |
| Header Orientation: | 90°, Right Angle |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | - |
| Mounting Type: | Solder |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | - |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | - |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 105°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 40 |
Current price of OSTOQ16A151 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM
.200"/5.08MM VERT HDR OPEN ENDS
PCB TERMPLUGGABLE5MMPS 21P10A250
FIXED IND 72NH 160MA 2.2 OHM SMD
NJ501 FW 1.11 SECS GEM
TERM BLOCK HDR 16POS 90DEG 7.5MM
CONN PLUG FMALE 28POS GOLD CRIMP