
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ELVA |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 16 |
| Positions Per Level: | 8 |
| Number of Levels: | 2 |
| Pitch: | 0.150" (3.81mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 12 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | 125°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of ELVA16500 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM
HEADER
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 7.5MM
CONN HEADER SMD 4POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
MEMS OSC XO 32.0000MHZ LVCMOS
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.81MM