OQ2053000000G
Manufacturer
Anytek (Amphenol Anytek)
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
OQ2053000000G PDF
Type Description
Series:OQ
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions:20
Positions Per Level:20
Number of Levels:1
Pitch:0.200" (5.08mm)
Header Orientation:Vertical
Plug Wire Entry:-
Termination Style:Solder
Mounting Type:Through Hole
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:20 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:-
Wire Gauge or Range - mm²:-
Color:Black
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish:Tin
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
EO1201000000G
EO1201000000G
TERM BLOCK PLUG 12POS 90DEG 5MM
TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG 5MM
TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG 3.81MM
SiT3373AI-4B2-33NB250.000000X
SiT3373AI-4B2-33NB250.000000X
XTAL OSC VCXO 250.0000MHZ HCSL
ATS-09A-29-C1-R0
ATS-09A-29-C1-R0
HEATSINK 70X70X20MM XCUT
OQ2053000000G
OQ2053000000G
KPSE06A18-11SXDZ
KPSE06A18-11SXDZ
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP