
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Omnimate SV |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Blade Pins |
| Number of Positions: | 3 |
| Positions Per Level: | 3 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.300" (7.62mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | 41A |
| Voltage - IEC: | 1 kV |
| Current - UL: | 35 A |
| Voltage - UL: | 600 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 10-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.5-10mm² |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 125°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Latch Holder |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of 1061030000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM
PCB DUAL ROW HDR 10P 381MM VERTI
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM
XTAL OSC XO 32.0000MHZ HCMOS SMD
MEMS OSC XO 16.0000MHZ LVCMOS
8T 3C 3#20 PIN RECP
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM