
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KL |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Female Sockets |
| Number of Positions: | 12 |
| Positions Per Level: | 12 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.400" (10.16mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | 76A |
| Voltage - IEC: | 1 kV |
| Current - UL: | 55 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating and Mounting Flange |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2010 |
Current price of KL1262500000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
.200"/5.08MM VERT HDR CLOSED END
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 7.5MM
CAP ALUM 9000UF 250V SCREW
XTAL OSC VCXO 155.5200MHZ HCSL
RELAY TIME DELAY PROGRAMMABLE
TERM BLOCK HDR 12POS 10.16MM