
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Eurostyle ESE 39532 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 8 |
| Positions Per Level: | 8 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation: | 90°, Right Angle |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 18 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Gold |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 320 |
Current price of 0395329508 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PIN STRIP HEADER; 3 POLE SMT 5MM
TERM BLOCK PLUG 23POS 3.81MM
TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG 7.5MM
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG 5.08MM
CBL TIE LOCKING NAT 176LB 1.106'