
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Omnimate SL |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 5 |
| Positions Per Level: | 5 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation: | 90°, Right Angle, Under Board |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | 27.5A |
| Voltage - IEC: | 400 V |
| Current - UL: | 18.5 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 100°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating Flange, Solder Retention |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 1877990000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK 350 SOC CLO WF VE
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM
TERM BLOCK HDR 7POS 90DEG 7.62MM
CAP ALUM POLY HYB 33UF 50V SMD
TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG 5.08MM