
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TB, Buchanan |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 16 |
| Positions Per Level: | 16 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 16 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.13-3.31mm² |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Push Button Actuated, Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 1-2350397-6 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.81MM
TERM BLOCK HDR 13POS 3.81MM
TERM BLOCK HDR 30POS 3.81MM
XTAL OSC XO 1.8432MHZ HCMOS SMD
CONN HEADER VERT 9POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
16 POS SPRING TB PLUG PITCH 5.00