
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Euro-Mag EM2525 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 6 |
| Positions Per Level: | 6 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 270° |
| Termination Style: | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 16 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of EM252506VR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
.150"/3.81MM REVERSED R/A HDR CL
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 7.5MM
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 10.16MM
DC DC CONVERTER 24V 151W
TERM BLOCK PLUG 6POS 270DEG 5MM