
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | NB |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 14 |
| Positions Per Level: | 14 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 8 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Gray |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2016 |
Current price of NB1470800000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
.300"/7.62MM VERT HDR CLOSED END
PLUG PCB 3P 381MM VERT 11A 300V
PCB VERTHEADERSCREW FLANGE 508PS
TVS DIODE DO214AA
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5MM
RF SHIELD 0.75" X 1.75" T/H