
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | OQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 8 |
| Positions Per Level: | 8 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.295" (7.50mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 20 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating Flange |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2070 |
Current price of OQ08A5500000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 15POS 7.62MM
PCB HDR HORIZ 1016MMPS OPEN END6
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM
SLIDE POT 100K OHM 0.2W TOP 60MM
XTAL OSC XO 16.0000MHZ HCMOS SMD
CONN HEADER VERT 11POS 5.08MM
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 7.5MM