TT0241500000G
Manufacturer
Anytek (Amphenol Anytek)
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
TT0241500000G PDF
Type Description
Series:TT
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Plug for Unshrouded Header
Number of Positions:2
Positions Per Level:2
Number of Levels:1
Pitch:0.150" (3.81mm)
Header Orientation:-
Plug Wire Entry:90°
Termination Style:Screw - Rising Cage Clamp
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:10 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:-
Color:Green
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish:Tin
Features:Interlocking (Side)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TERM BLOCK HDR 30POS 3.81MM
ELFR05180
ELFR05180
5MM/.198" REVERSED VERT HDR CLOS
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.81MM
ECX-L37BN-33.000
ECX-L37BN-33.000
XTAL OSC XO 33.0000MHZ LVDS SMD
SP426C
SP426C
PRINZ B401 10X14 BLK/YEL
TT0241500000G
TT0241500000G
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.5MM