KV0350520000G
Manufacturer
Anytek (Amphenol Anytek)
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK HOUSING 3POS 5.08MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
KV0350520000G PDF
Type Description
Series:KV
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Housing for Female Sockets
Number of Positions:3
Positions Per Level:3
Number of Levels:1
Pitch:0.200" (5.08mm)
Header Orientation:-
Plug Wire Entry:180°
Termination Style:Crimp
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:10 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:-
Wire Gauge or Range - mm²:1.5-2.5mm²
Color:Green
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C