K52451520000G
Manufacturer
Anytek (Amphenol Anytek)
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
K52451520000G PDF
Type Description
Series:K5
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:24
Positions Per Level:24 (Mate), 48 (Input)
Number of Levels:1 (Mate), 2 (Input)
Pitch:0.200" (5.08mm)
Header Orientation:-
Plug Wire Entry:90° and 270°
Termination Style:Screw
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:12 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:-
Color:Green
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C