VG1301000000G
Manufacturer
Anytek (Amphenol Anytek)
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
VG1301000000G PDF
Type Description
Series:VG
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Plug for Unshrouded Header
Number of Positions:13
Positions Per Level:13
Number of Levels:1
Pitch:0.197" (5.00mm)
Header Orientation:-
Plug Wire Entry:90°
Termination Style:Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:10 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:14-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:-
Color:Black
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C