
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | NC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 13 |
| Positions Per Level: | 13 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 8 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Gray |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1995 |
Current price of NC1371800000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.81MM
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 7.5MM
CRYSTAL 27.0000MHZ 11PF SMD
INSERT VOLT SELECTOR PEM MARKED
FIXED IND 1.5UH 27A 3 MOHM SMD
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5MM