
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | COMBICON FMCD |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 18 |
| Positions Per Level: | 9 |
| Number of Levels: | 2 |
| Pitch: | 0.138" (3.50mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screwless - Push-In Spring |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | 8A |
| Voltage - IEC: | 320 V |
| Current - UL: | 8 A |
| Voltage - UL: | 150 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 16-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.2-1.5mm² |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 1738872 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16TSSOP
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.5MM
TRANSMITTER TOSA
IC CHIP