OSTVE143150
Description
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.81MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
OSTVE143150 PDF
Type Description
Series:OSTVE
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:14
Positions Per Level:14
Number of Levels:1
Pitch:0.150" (3.81mm)
Header Orientation:Vertical
Plug Wire Entry:-
Termination Style:Solder
Mounting Type:Through Hole
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:8 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:-
Wire Gauge or Range - mm²:-
Color:Green
Operating Temperature:-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish:Tin
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TERM BLOCK HDR 22POS 3.81MM
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM
ELFT07260E
ELFT07260E
.200"/5.08MM STRAIGHT PLUG-BOTTO
CONN ADAPTER G CQM
OSTVE143150
OSTVE143150
CA3101E20-11SBF80
CA3101E20-11SBF80
CONN RCPT FMALE 13P SILVER CRIMP
VE-BTP-CX-F2
VE-BTP-CX-F2
DC DC CONVERTER 13.8V 75W