
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | EM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 16 |
| Positions Per Level: | 16 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 45° |
| Termination Style: | Screw |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 20 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-22 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2010 |
Current price of EM1671520000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM
TERM BLOCK HDR 14POS 45DEG 5MM
PLUG PCB 15P 350MM VERT 11A 300V
CONN RCPT 50POS 0.05 GOLD SMD
RF DUPLEXER 9SMD NO LEAD
FIXED IND 11NH 700MA 86 MOHM SMD
TERM BLOCK PLUG 16POS 45DEG 5MM