
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Blade Sockets |
| Number of Positions: | 7 |
| Positions Per Level: | 7 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.300" (7.62mm) |
| Header Orientation: | 90°, Right Angle, Under Board |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 41 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating Flange |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2016 |
Current price of KS0702510000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 11POS 90DEG 5MM
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.2MM
LED COB CXA1512 COOL WHT SQUARE
CRYSTAL 20.0000MHZ 20PF SMD
TERM BLOCK HDR 7POS 90DEG 7.62MM
DC DC CONVERTER 8V 300W