
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | H4 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 13 |
| Positions Per Level: | 13 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 10 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2025 |
Current price of H413505B0000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM
PCB HDR HORIZ 1016MMPS OPEN END3
TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG 15MM
SFERNICE FIXED RESISTORS
CONN HEADER VERT 39POS 2.54MM
TERM BLOCK HDR 16POS 90DEG 5MM
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM