
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Unimate SLA |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 4 |
| Positions Per Level: | 4 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | 16A |
| Voltage - IEC: | 400 V |
| Current - UL: | 10 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.2-2.5mm² |
| Color: | Orange |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 120°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Rail Mount Foot |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of 1571820000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG 3.81MM
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 7.62MM
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM
DC DC CONVERTER 36V 75W
FIXED IND 12UH 503MA 1.6 OHM SMD
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM