
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TJ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 12 |
| Positions Per Level: | 12 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.138" (3.50mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screw |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | 10.5A |
| Voltage - IEC: | 300 V |
| Current - UL: | 10 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 16-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 1.5mm² |
| Color: | Gray |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Strain Relief |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3000 |
Current price of TJ1211840000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM
FIXED IND 390UH 2.1A 270 MOHM TH
CONN DIN PLUG 32POS PCB GOLD
SMPM STRAIGHT THREAD-IN JACK, MA
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM