
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | COMBICON GMSTB |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 3 |
| Positions Per Level: | 3 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.300" (7.62mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | 16A |
| Voltage - IEC: | 1 kV |
| Current - UL: | 18.5 A |
| Voltage - UL: | 600 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.2-2.5mm² |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Ejector Latches, Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 1812762 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM
3.5MM/.138" R/A PLUG W/EARS BLK
TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG 5MM
FUSE HOLDER CART 32V 20A IN LINE
IMPACT POWER BIT HEX 4.0MM
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP