
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 16 |
| Positions Per Level: | 16 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.138" (3.50mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 270° |
| Termination Style: | Screw - Leaf Spring, Wire Guard |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 8 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 16-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 1.5mm² |
| Color: | Gray |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating Flange |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3000 |
Current price of TS16118D0000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.81MM
TERM BLOCK PLUG 16POS 90DEG 5MM
FIXED IND 3.3UH 380MA 850MOHM TH
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.5MM
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 4MM
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM