
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Omnimate SV |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 2 |
| Positions Per Level: | 2 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.300" (7.62mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | 41A |
| Voltage - IEC: | 1 kV |
| Current - UL: | 35 A |
| Voltage - UL: | 600 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 10-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.5-10mm² |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 125°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Latch Lock, Mating Flange |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of 1124750000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 6POS 7.5MM
TERM BLOCK HDR 11POS 90DEG 5MM
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 3.5MM
MEMS OSC XO 65.0000MHZ LVCMOS LV
FUSE SQUARE 630A 1.25KV RECT
TERM BLOCK PLUG 5POS 270DEG 5MM
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.62MM