HI1601530000G
Manufacturer
Anytek (Amphenol Anytek)
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
HI1601530000G PDF
Type Description
Series:HI
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:16
Positions Per Level:16
Number of Levels:1
Pitch:0.197" (5.00mm)
Header Orientation:-
Plug Wire Entry:180°
Termination Style:Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:8 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:12-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:-
Color:Green
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish:Tin
Features:Latch Lock, Retention Latches (Non-Wire Side)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM
HAR-FLEXICON, 13PIN FEMALE, VERT
TERM BLOCK HDR 2POS 90DEG 3.81MM
SiT3372AC-4E2-28NX148.500000T
SiT3372AC-4E2-28NX148.500000T
XTAL OSC VCXO 148.5000MHZ HCSL
SIT3372AC-2B2-25NE173.370750Y
SIT3372AC-2B2-25NE173.370750Y
XTAL OSC VCXO 173.37075MHZ LVDS
HI1601530000G
HI1601530000G
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM