
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 01-500 |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 3 |
| Positions Per Level: | 3 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 12 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 1-2.5mm² |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of 20020006-G031A01LF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 10.16MM
TERM BLOCK PLUG 24POS 270DEG 5MM
FIXED IND 8.2UH 270MA 1.4OHM SMD
CRYSTAL 27.1200MHZ 10PF SMD
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM