
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Unimate SLA |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 6 |
| Positions Per Level: | 6 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation: | 90°, Right Angle |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | 17.5A |
| Voltage - IEC: | 400 V |
| Current - UL: | 10 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Orange |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 120°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 1241460000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DOUBLE LVL HDR HORIZ 28P 508MMPS
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.81MM
TERM BLOCK HDR 4POS 135DEG 5MM
CAP TANT POLY 1000UF 50V CHAS MT
CRYSTAL 48.0000MHZ 8PF SMD
TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG 5.08MM
CONN HEADER 169POS 2MM PRESS-FIT