
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | OQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 8 |
| Positions Per Level: | 8 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 20 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Locking Ramp |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3150 |
Current price of OQ0854000300G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM
TERM BLOCK HDR 19POS 45DEG 3.5MM
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM
FIXED IND 12UH 1.62A 0.1 OHM SMD
CONN HEADER SMD 24POS 1.27MM
AC/DC CONVERTER 15V 65W
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM