
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KU |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Blade Pins |
| Number of Positions: | 6 |
| Positions Per Level: | 6 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.591" (15.00mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 115 A |
| Voltage - UL: | 600 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Gold |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2004 |
Current price of KU06C0500000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
EUROMAG 3553 SERIES 3 POLE
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 9POS 7.62MM
JUMPER TERM BLK 10POS FLAT PIN
JUMPER TERM BLK 5POS FLAT PIN
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 15MM
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB