
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BCH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) |
| Number of Positions: | 10 |
| Positions Per Level: | 10 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation: | 90°, Right Angle |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | 12A |
| Voltage - IEC: | 400 V |
| Current - UL: | 15 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of 5445106 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
.150"/3.81MM 2 TIER R/A HDR W/EA
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.81MM
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM
HYBRID POLYMER, RADIAL CROWN, 38
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD PCB
PCB PIN HEADER 23P 5MM BLK VERT
TERM BLOCK HDR 10POS 90DEG 5MM