
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Termi-Blok, Buchanan |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 13 |
| Positions Per Level: | 13 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.138" (3.50mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 11 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 14-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.3-2mm² |
| Color: | Blue |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 110°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Side Stacking |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 400 |
Current price of 1-796693-3 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 11POS 90DEG 3.5MM
CCA 2,5/ 2-G P20 THR R32
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 7.5MM
TERM BLOCK HDR 26POS 3.81MM
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM
CONN RCPT FMALE 35POS GOLD CRIMP