
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Omnimate BC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 10 |
| Positions Per Level: | 10 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.150" (3.81mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | 17.5A |
| Voltage - IEC: | 320 V |
| Current - UL: | 10 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 16-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.14-1.5mm² |
| Color: | Orange |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 120°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating Flange, Strain Relief |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 1236020000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.81MM
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
FIXED IND 100UH 2.6A 100 MOHM TH
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM