
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KD |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 7 |
| Positions Per Level: | 7 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 12 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 14-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 |
Current price of KD0750500000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 7.62MM
TERM BLOCK HDR 14POS 3.81MM
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM
CONN HEADER VERT 30POS 1.27MM
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM
DC DC CONVERTER 10V 50W
CONN INLINE RCPT TRIAX SKT SLDER