
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | H5 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 15 |
| Positions Per Level: | 15 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 10 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating Flange |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 |
Current price of H51550520000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PLUG-IN CONNECTOR
TERM BLOCK HDR 17POS 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 7.5MM
TVS DIODE 7.78V 13.4V DO201AD
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM
TERM BLOCK HDR 16POS 90DEG 3.5MM
ANT, MINI NANOBLADE FLEX, MHF4L