
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KV |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Housing for Female Sockets |
| Number of Positions: | 8 |
| Positions Per Level: | 8 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Crimp |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 10 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 1.5-2.5mm² |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | - |
| Features: | Mating Flange |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 |
Current price of KV0850520000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 16POS 90DEG 5MM
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM
5.0X3.2 SEAM SEAL MHZ QUARTZ XTA
DC DC CONVERTER 28V 75W
AC/DC WALL MNT ADAPTER 15V 3.8W
TERM BLOCK HOUSING 8POS 5.08MM