KX03C1500000G
Manufacturer
Anytek (Amphenol Anytek)
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 15MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
KX03C1500000G PDF
Type Description
Series:KX
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Plug, Blade Sockets
Number of Positions:3
Positions Per Level:3
Number of Levels:1
Pitch:0.591" (15.00mm)
Header Orientation:-
Plug Wire Entry:180°
Termination Style:Screw - Rising Cage Clamp
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:115 A
Voltage - UL:600 V
Wire Gauge or Range - AWG:2-20 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:-
Color:Green
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C