
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HI |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 7 |
| Positions Per Level: | 7 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.300" (7.62mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 15 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2025 |
Current price of HI0730500000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 15MM
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM
XTAL OSC VCXO 61.4400MHZ HCSL
SFERNICE THIN FILMS
CONN PLUG HSG MALE 12POS INLINE
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.62MM