
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Omnimate BC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 17 |
| Positions Per Level: | 17 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.150" (3.81mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | 17.5A |
| Voltage - IEC: | 320 V |
| Current - UL: | 10 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 16-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.2-1.5mm² |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 120°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating Flange |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 1941320000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.81MM
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.81MM
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB
CRYSTAL 8.0000MHZ 4PF SMD
26G 1.5" IT SERIES TIP ID .011"
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.81MM