OSTVL20B150
Description
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 2.5MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
OSTVL20B150 PDF
Type Description
Series:OSTVL
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:20
Positions Per Level:10
Number of Levels:2
Pitch:0.098" (2.50mm)
Header Orientation:Vertical
Plug Wire Entry:-
Termination Style:Solder
Mounting Type:Through Hole
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:4 A
Voltage - UL:125 V
Wire Gauge or Range - AWG:-
Wire Gauge or Range - mm²:-
Color:Green
Operating Temperature:-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish:Tin
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
ELFH22110
ELFH22110
TERM BLOCK HDR 22POS 90DEG 5MM
ELLH10150
ELLH10150
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 10MM
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 3.5MM
OSTVL20B150
OSTVL20B150