V50851520000G
Manufacturer
Anytek (Amphenol Anytek)
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK RCPT 8POS 5.08MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
V50851520000G PDF
Type Description
Series:V5
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:8
Positions Per Level:8
Number of Levels:1
Pitch:0.200" (5.08mm)
Header Orientation:-
Plug Wire Entry:-
Termination Style:Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting Type:DIN Rail
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:12 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:12-30 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:-
Color:Green
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C