OQ0271510300G
Manufacturer
Anytek (Amphenol Anytek)
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK HDR 2POS 90DEG 5MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
OQ0271510300G PDF
Type Description
Series:OQ
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:2
Positions Per Level:2
Number of Levels:1
Pitch:0.197" (5.00mm)
Header Orientation:90°, Right Angle
Plug Wire Entry:-
Termination Style:Solder
Mounting Type:Through Hole
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:20 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:-
Wire Gauge or Range - mm²:-
Color:Green
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C