ELVP15100
Manufacturer
Socapex (Amphenol Pcd)
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.81MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
ELVP15100 PDF
Type Description
Series:ELVP
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:15
Positions Per Level:15
Number of Levels:1
Pitch:0.150" (3.81mm)
Header Orientation:-
Plug Wire Entry:180°
Termination Style:Screw - Rising Cage Clamp
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:12 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:-
Color:Black
Operating Temperature:125°C
Contact Mating Finish:Tin
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TERM BLOCK HDR 11POS 3.81MM
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM