TJ2131030000G
Manufacturer
Anytek (Amphenol Anytek)
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 3.81MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
TJ2131030000G PDF
Type Description
Series:TJ
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:21
Positions Per Level:21
Number of Levels:1
Pitch:0.150" (3.81mm)
Header Orientation:-
Plug Wire Entry:180°
Termination Style:Screw
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:10.5A
Voltage - IEC:300 V
Current - UL:10 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:1.5mm²
Color:Black
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C