TT0441500000G
Manufacturer
Anytek (Amphenol Anytek)
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
TT0441500000G PDF
Type Description
Series:TT
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Plug for Unshrouded Header
Number of Positions:4
Positions Per Level:4
Number of Levels:1
Pitch:0.150" (3.81mm)
Header Orientation:-
Plug Wire Entry:90°
Termination Style:Screw - Rising Cage Clamp
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:10 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:-
Color:Green
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C