HP0250520000G
Manufacturer
Anytek (Amphenol Anytek)
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
HP0250520000G PDF
Type Description
Series:HP
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:2
Positions Per Level:2
Number of Levels:1
Pitch:0.200" (5.08mm)
Header Orientation:-
Plug Wire Entry:180°
Termination Style:Screwless - IDC
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:7 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:18-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:-
Color:Green
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C