HH1500800000G
Manufacturer
Anytek (Amphenol Anytek)
VIGOR # :
Description
TERM BLK 15POS TOP ENTRY 5MM PCB
Catalog
Terminal Blocks - Wire to Board
DataSheet
HH1500800000G PDF
Type Description
Series:HH
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Levels:1
Positions Per Level:15
Pitch:0.197" (5.00mm)
Mating Orientation:Vertical with Board
Current:15 A
Voltage:300 V
Wire Gauge:14-28 AWG
Mounting Type:Through Hole
Wire Termination:Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Features:Interlocking (Side)
Color:Gray
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MI-2520 (5,00)
MI-2520 (5,00)
PCB TERM 5MMPS 45 DEG 20P 15A 30